Jak uprawiać trekking w górach - sprzęt i techniki trekkingoweMiłośnicy pieszych wędrówek coraz częściej wyjeżdżają z miasta w góry. Chcą uciec od wszystkiego i szybko! W świeżym górskim powietrzu jest coś, co sprawia, że ​​czujesz się bardziej żywy. Nawet jeśli masz tylko dzień, kilka godzin lub tylko 1 minutę dla siebie... wygospodaruj sobie czas na wycieczkę w góry. Wrócisz wypoczęty, pełen energii i ożywiony. Może dopiero zaczynasz wędrować lub nie jesteś tak pewny swoich umiejętności, jak chciałbyś, aby inni myśleli? No dobrze, bo w tym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje o tym, jak bezpiecznie i pewnie wyruszyć w góry, więc czytaj dalej.

Co zabrać ze sobą na wędrówki po górach

Najlepszą rzeczą do zabrania ze sobą na wędrówki po górach jest mapa. Mapa podpowie Ci, gdzie iść i co zrobić, gdy tam dotrzesz. Pokaże ci również teren i wszelkie zagrożenia, które stoją na twojej drodze.

Drugą najlepszą rzeczą do zabrania ze sobą na wędrówki po górach jest kompas. Kompas może pomóc w ustaleniu, który kierunek jest na północ, a także może pomóc pokierować Twoją drogą, jeśli mapa nie ma aktualnego sygnału. Wreszcie, zawsze dobrze jest zabrać ze sobą wodę lub jedzenie, gdy wspinasz się wysoko, na wypadek, gdyby coś poszło nie tak podczas podróży

Jest kilka rzeczy, które powinieneś spakować podczas wędrówki po górach. Przyjrzyjmy się im. Najważniejszym przedmiotem, który powinieneś zabrać, są buty do wędrówek. Jak dobrze wiesz, niewłaściwa para butów może nie tylko powodować dyskomfort, ale także obrażenia stóp. Jeśli nie jesteś pewien, jakie buty kupić, poproś sprzedawcę, aby pomógł Ci wybrać parę, która będzie wspierać Twoje łuki i będzie wygodna do noszenia przez dłuższy czas.

Przyda Ci się również mała apteczka. Może ona zawierać bandaże, chusteczki antyseptyczne, plastry, środki przeciwbólowe i tabletki na ból głowy. Butelka wody jest niezbędna i powinieneś zabrać ze sobą również przekąskę, aby utrzymać poziom energii. Pamiętaj, że podczas trekkingu w górach spalisz o wiele więcej kalorii niż podczas spaceru po parku.

Jak wejść na górę

Podczas trekkingu w górach, zwykle będziesz wchodzić na górę. W niektórych przypadkach możesz zejść z góry, ale jest to niezwykłe i zostanie omówione w dalszej części artykułu. Kiedy idziesz na górę, powinieneś wziąć to powoli i stabilnie. Nie zaczynaj zbyt szybko, ponieważ to tylko zmęczy cię i sprawi, że będziesz bardziej podatny na obrażenia. Jeśli już wcześniej dużo wędrowałeś, możesz chcieć podjąć wyzwanie i wejść na szczyt bez kijków trekkingowych. Jeśli jednak jesteś początkujący w trekkingu, użycie kijków znacznie zmniejszy ryzyko kontuzji. Chodzenie po kamienistej ścieżce bez butów może uszkodzić stopy, więc używając kijków trekkingowych, możesz chronić swoje stopy podczas chodzenia. Używanie kijków trekkingowych pomoże Ci również utrzymać równowagę na kamienistej ścieżce, zwłaszcza gdy idziesz w górę stromą ścieżką.

Niebezpieczeństwa związane z wędrówkami po górach

Tak piękne i porywające, jak może być wędrowanie po górach, wiąże się również z ryzykiem. Jeśli nie będziesz ostrożny, możesz się zgubić, wpaść w pułapkę, złamać nogę, a nawet zginąć. Jak więc można uniknąć niebezpieczeństw związanych z wędrówkami po górach? Cóż, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, takich jak:

- Powiedz komuś, gdzie idziesz i kiedy będziesz z powrotem. Pomoże to ratownikom znaleźć cię, jeśli się zgubisz, zostaniesz ranny lub uwięziony.

- Miej oczy otwarte na potencjalne niebezpieczeństwa. Nie skupiaj się tylko na tym, co przed Tobą i nie zapominaj o tym, co jest wokół Ciebie.

- Noś odpowiednią odzież dla obszaru, po którym wędrujesz. Jeśli jest zimno, upewnij się, że masz odpowiednią ciepłą odzież. Jeśli jest gorąco, upewnij się, że masz wystarczająco dużo wody i kremu z filtrem, aby chronić Cię przed szkodliwymi promieniami słonecznymi.

Techniki schodzenia

Podczas trekkingu w górach, najprawdopodobniej będziesz wchodził na górę. Czasami jednak będziesz musiał zejść ze ścieżki, która jest trudniejsza do zejścia niż do wejścia. Jeśli schodzisz ze stromej ścieżki, ważne jest, aby mieć odpowiedni sprzęt, aby uniknąć obrażeń. Powinieneś nosić kask, nosić rękawice i nosić buty do wędrówek/ wspinaczki skalnej. Być może będziesz musiał użyć kijków trekkingowych/walkingowych, aby utrzymać równowagę na skalistej ścieżce. Używanie kijków pomoże również chronić Twoje ręce przed skaleczeniem lub stłuczeniem przez ostre skały lub kolce w ziemi. Używanie kijków pomoże Ci również utrzymać równowagę na stromej ścieżce.

Podróż na szczyt góry zostanie zakończona, gdy dotrzesz na szczyt. W tym momencie możesz cieszyć się widokiem i zastanowić się, jak wspaniała była ta wędrówka. Teraz możesz wrócić do miasta jako zwycięzca! To było jedno z najlepszych doświadczeń w twoim życiu. Chcesz zrobić coś takiego ponownie i ponownie, prawda? Więc, kontynuuj trekking. Trekking nie tylko pomoże ci utrzymać kondycję, ale także pomoże ci zbudować pewność siebie. Trekking to przygoda, która pomoże ci odkryć siebie i poznać nowych przyjaciół w tym samym czasie.