Porady, jak przygotować się do wycieczki w góryWidoki ośnieżonych szczytów, strome szlaki i rwące rzeki to tylko niektóre z rzeczy, których można się spodziewać po wycieczce w góry. Jest to również miejsce, w którym wszystko wydaje się być ustawione na większej wysokości; nachylenie terenu, tempo, w którym przychodzi twój oddech, a nawet twoje perspektywy na życie. I chociaż wędrówki lub backpacking może być jednym z najbardziej popularnych działań w górach, nie jest bez wyzwań. W końcu są to zdradliwe krajobrazy z ukrytymi niebezpieczeństwami czającymi się za każdym rogiem. Na szczęście nie trzeba się martwić o pakowanie na taką wycieczkę. Bo choć zgubienie się w przyrodzie może wydawać się kolejnym wyzwaniem, którego teraz nie potrzebujesz, istnieje kilka sposobów na przygotowanie się do bezpiecznej podróży w góry....

Zaplanuj swoją podróż w góry z wyprzedzeniem

Planowanie podróży z wyprzedzeniem może być świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy i czasu. Możesz znaleźć najlepsze oferty lotów i hoteli, a także dowiedzieć się, jakie atrakcje warto odwiedzić przed przyjazdem.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to zdecydować, dokąd chcesz się udać. Jeśli są jakieś konkretne miejsca lub zajęcia, które są ważne dla Twojej podróży, najlepiej zacząć od nich. Następnie sprawdź różne opcje lotów i hoteli, które Cię tam zabiorą. Jeśli szukasz taniego lotu, najlepiej zarezerwować z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Daje to liniom lotniczym wystarczająco dużo czasu na zaplanowanie swoich tras i zaoszczędzenie miejsc dla podróżnych, którzy dokonają wcześniejszej rezerwacji.

Jeśli rezerwujesz pokój hotelowy, najlepiej zrobić to co najmniej dwa miesiące przed datą przyjazdu. Dzięki temu hotel będzie miał dostęp do przestrzeni wtedy, gdy jest ona najbardziej potrzebna - w ruchliwych sezonach turystycznych, takich jak lato czy święta Bożego Narodzenia.

Wiele osób, które wybierają się na wędrówki lub wycieczki z plecakiem, tak naprawdę nie ma planu. Powinieneś mieć ogólne pojęcie o tym, gdzie chcesz iść, jak długo będziesz, i ile będziesz wydawać. Odrób pracę domową - dowiedz się o różnych miejscach, rodzajach szlaków, najlepszych porach roku do odwiedzenia i niezbędnych pozwoleniach. Z tymi informacjami w ręku, będziesz w stanie zaplanować bezproblemową podróż, która nie tylko będzie cieszyć się, ale także pamiętać przez długi czas.

Bądź sprawny fizycznie

Niezależnie od tego, gdzie planujesz jechać i co planujesz tam robić, musisz zacząć od bycia sprawnym fizycznie. Nie musisz być profesjonalnym sportowcem lub mieć ciała modelki fitness, aby wybrać się na wędrówkę lub z plecakiem. Tak długo, jak jesteś w dobrej formie i jesteś w stanie przejść (a czasem wspiąć się) kilka mil z plecakiem dziennym, powinieneś być dobry, aby przejść. Jeśli jednak nie jesteś w dobrej kondycji fizycznej, możesz napotkać wiele problemów w górach. Możesz zmęczyć się zbyt szybko lub nawet być zmuszonym do zawrócenia przed osiągnięciem celu. Możesz nawet doznać kontuzji i być zmuszonym do powrotu wcześniej niż byś chciał.

Pozostań suchy i ciepły

Te dwie rzeczy są, być może, najważniejszymi rzeczami do zapamiętania podczas pakowania na wycieczkę w góry. Widzisz, góry są często zimne i mokre. Więc, musisz być na to przygotowany. Jednak nawet jeśli jesteś przygotowany, nadal możesz być zaskoczony tym, jak szybko pogoda może się zmienić. Więc pamiętaj, że im wyżej idziesz, tym zimniej często się robi. I może też padać niemal o każdej porze roku, nawet w szczycie lata. A jeśli zmokniesz, musisz znaleźć sposób, aby szybko się rozgrzać. Jeśli tego nie zrobisz, możesz dostać hipotermii. Aby pozostać suchym, można nosić odzież przeciwdeszczową i zabrać ze sobą duże poncho przeciwdeszczowe. Aby się ogrzać, można założyć wełnianą odzież, np. sweter lub wełnianą czapkę. Można też zabrać ze sobą butelkę z gorącą wodą lub matę izolacyjną. Pomogą Ci one zachować ciepło, nawet jeśli zmokniesz.

Bądź świadomy swojego otoczenia

Góry są pełne ukrytych niebezpieczeństw. Pszczoły, węże i kleszcze to tylko kilka przykładów. Aby ich uniknąć, musisz być świadomy swojego otoczenia i uważać, gdzie stawiasz kroki. Choć może nie chcesz nosić kombinezonu pszczelarza w lecie, powinieneś nosić długie spodnie, aby uniknąć użądleń pszczół. I zawsze powinieneś sprawdzić swoje buty turystyczne pod kątem kleszczy. Jeśli zamierzasz przebywać w obszarze wysokiego ryzyka, np. w pobliżu rzeki, lub w porze roku, kiedy pewne stworzenia są bardziej aktywne (np. węże wiosną lub pszczoły latem), możesz chcieć podjąć dodatkowe środki ostrożności. Na przykład, możesz założyć swojemu psu obrożę przeciw kleszczom, nosić długie spodnie i koszule zakrywające nogi lub nawet użyć środka odstraszającego owady.

Zadbaj o swoje stopy

Twoje stopy będą pierwszą częścią ciała, która ucierpi w górach. Nawet jeśli nosisz wysokiej jakości buty turystyczne, twoje stopy prawdopodobnie zamoczą się, zwłaszcza jeśli jesteś w pobliżu rzeki. I będą szybko marznąć. Jeśli nie zadbasz o nie, możesz skończyć z odmrożeniami lub stopami. Stopa okopowa jest spowodowana tym, że Twoje stopy stają się zbyt mokre, a następnie nie mogą wyschnąć. Stopy zaczynają mrowić, a następnie drętwieją. Jeśli stopa okopowa nie jest leczona, może spowodować trwałe uszkodzenia. Dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się, jak jej zapobiegać. Odmrożenie powstaje, gdy skóra jest wystawiona na działanie bardzo niskich temperatur przez dłuższy czas. Odmrożenia można dostać na każdej części ciała, która ma skórę, np. na uszach, palcach u nóg, nosie lub palcach. Jeśli dojdzie do odmrożenia, ważne jest, aby jak najszybciej ogrzać skórę.

Góry to piękne i majestatyczne miejsca. Ale są to również miejsca, w których należy być przygotowanym i znać niebezpieczeństwa, które cię otaczają. Nie możesz po prostu pojawić się w górach bez planu i bez bycia sprawnym fizycznie. Musisz być gotowy na wszystko, co natura może rzucić na ciebie. A co najważniejsze, musisz być gotowy na przyjęcie większej wysokości i wszystkiego, co ze sobą niesie.