Dlaczego kije trekkingowe poprawią Twoje wyniki sportowePodczas trekkingu kije odciążają kolana i kostki. Pomagają również w utrzymaniu równowagi, co oznacza, że mogą zmniejszyć ryzyko upadku lub skręcenia kostki. Używanie ich zwiększy również Twoje VO2 max, czyli pomiar ilości tlenu, którą możesz przetworzyć podczas ćwiczeń. Mówiąc prościej, używanie kijków trekkingowych podczas wędrówek sprawi, że będziesz szybszy i silniejszy, a także zwiększysz swoją wytrzymałość. Dodatkowy opór kijków zmusza mięśnie do cięższej pracy niż bez nich. Oznacza to, że z czasem Twoja siła i VO2 max wzrosną dzięki konsekwentnemu używaniu kijków.

Jak używać kijków trekkingowych

Kijki trekkingowe są ważnym elementem wyposażenia wędrowca. Zapewniają stabilność i równowagę na nierównym terenie. Pomagają również zmniejszyć obciążenie kolan, bioder i kostek podczas chodzenia.

Istnieje wiele sposobów korzystania z kijków trekkingowych, ale istnieją dwie główne techniki, z których korzystają turyści. Pierwsza z nich nazywana jest techniką „push-pull”, w której jeden kij służy do pchania do przodu, a drugi do odciągania. Druga technika nazywana jest techniką „przekątną” lub „przełajową”, w której oba kijki są używane w pozycji ukośnej, aby zapewnić stabilność podczas schodzenia w dół lub po płaskim terenie.

Używanie kijków trekkingowych jest dość proste. Trzymaj je przed sobą, każdą ręką chwytając za uchwyt w okolicy połowy trzonu. Podczas używania kijków ważne jest, aby trzymać łokcie lekko zgięte, aby uniknąć zbyt dużego nacisku na stawy. Aby zwiększyć efektywność kroku, rób krok do przodu tą samą nogą, którą pchasz kijki. Na przykład, jeśli popychasz prawym kijkiem, zrób krok do przodu lewą nogą. Pomoże to utrzymać równe i zrównoważone ciało podczas chodzenia. Podczas schodzenia trzymaj kije po stronie pod górę, aby jeden z nich nie uderzył Cię w tył głowy.

Dlaczego biegacze powinni używać kijków trekkingowych?

Kije trekkingowe pomogą Ci biegać szybciej i z mniejszym wysiłkiem, poprawiając Twoje czasy na zawodach. Oprócz 3 korzyści z używania kijków trekkingowych podczas biegu, które już wymieniliśmy, poprawisz również swoją formę. Dzięki kijkom będziesz mniej zależny od siły rozpędu, co pozwoli Ci wykonać dłuższe kroki i sprawi, że kolana będą bardziej wysunięte przed palce. Ponieważ kije trekkingowe dodają wagi, sprawią, że będziesz pracować ciężej, co jest dokładnie tym, czego chcesz podczas treningu. Silniejsza górna część ciała i rdzeń pozwolą Ci utrzymać dobrą formę bez pomocy pędu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kijków trekkingowych

Jest kilka kluczowych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie kijków trekkingowych. Po pierwsze, chcesz się upewnić, że są one regulowane, więc możesz ich używać z ludźmi o różnym wzroście. Należy również zwrócić uwagę na uchwyt, upewniając się, że jest on wygodny i bezpieczny. Będziesz używać swoich rąk dużo podczas wędrówek, więc uchwyt jest szczególnie ważny. Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest materiał, z którego wykonane są kije. Kije z włókna węglowego są zazwyczaj najlepsze, ponieważ są lekkie, wytrzymałe i nie łamią się tak łatwo jak inne materiały.

Jak używać kijków trekkingowych podczas wędrówek

Aby prawidłowo używać kijków trekkingowych, stań z lekko ugiętymi kolanami i rozluźnionymi ramionami. Jedna ręka powinna znajdować się na górnej części kijka, a druga powinna trzymać się dolnej części kijka tuż nad nadgarstkiem. Podczas schodzenia możesz użyć kijów trekkingowych jako podparcia, aby przerwać upadek. Pomoże Ci to również sprawniej poruszać się po stromym terenie. Podczas wchodzenia na górę używaj kijków trekkingowych, aby podnieść kolana. Inne korzyści płynące z używania kijków trekkingowych to poprawa równowagi, co zmniejsza ryzyko urazów, oraz poprawa zdrowia układu krążenia dzięki zwiększonemu przepływowi tlenu podczas używania kijków.

Jak wybrać odpowiednią długość

Wysokość jest pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć przy wyborze odpowiedniej długości kijów trekkingowych. Większość kijków jest dostępna w dwóch różnych rozmiarach - jeden dla osób poniżej 5-7 lat, a drugi dla osób powyżej 5-7 lat. Po wybraniu odpowiedniej długości dla swojego wzrostu, możesz zacząć myśleć o tym, jak chcesz używać kijów trekkingowych. Na przykład, czy chcesz ich używać do wsparcia podczas wędrówki pod górę? A może chcesz ich używać do podpierania się podczas wędrówek w dół? Istnieją różne rodzaje kijów trekkingowych, które zaspokajają różne style wędrówek.

Często zadawane pytania

Dlaczego powinienem używać kijków trekkingowych? Kije trekkingowe mogą pomóc zwiększyć Twoją wytrzymałość i szybkość, dzięki czemu możesz wędrować dalej i szybciej. Kije trekkingowe nie tylko pomogą Twoim mięśniom, ale także pomogą Ci efektywniej oddychać. Kijki trekkingowe pozwalają na dłuższe wędrówki bez męczenia nóg. Czy lepiej używać kijków trekkingowych czy kijków do wędrówek? Kije trekkingowe są bardziej uniwersalne niż kije turystyczne, ponieważ są składane i mogą być używane na wiele sposobów, co czyni je bardziej uniwersalnymi. Jakie jest najlepsze ułożenie dłoni podczas używania kijków trekkingowych? Istnieje kilka różnych rodzajów uchwytów, które można wypróbować podczas używania kijów trekkingowych. Można zastosować chwyt zamknięty lub otwarty. Zamknięty uchwyt polega na trzymaniu kijka w górnej części, gdzie dłoń jest zamknięta i skierowana do wewnątrz, natomiast otwarty uchwyt polega na trzymaniu kijka w dolnej części, gdzie dłoń jest otwarta i skierowana na zewnątrz.