Co to jest Nordic Walking i jak zacząć go uprawiaćCo chwila pojawiają się nowsze i skuteczniejsze sposoby ćwiczeń. To właśnie dlatego świat fitnessu jest tak dynamiczny. Podczas gdy niektóre stare pomysły są odrzucane, wprowadzane są również nowsze, lepsze praktyki. Nowe trendy pojawiają się wszędzie i nie możemy przestać się zastanawiać, co jest następne w kolejce? Co przyjdzie po Zumbie, Jodze, Pilatesie czy innych formach ćwiczeń? Odpowiedź brzmi - Nordic Walking! Nordic Walking łączy w sobie zasady chodzenia z dodatkowymi cechami, które sprawiają, że jest to bardziej korzystne ćwiczenie dla organizmu. Jest to aktywność aerobowa, która wymaga szerokiego wykorzystania i zaangażowania górnej części ciała i nóg. Główne zalety tego treningu to poprawa wydolności sercowo-oddechowej, wytrzymałości mięśniowej, siły i elastyczności, a także zwiększenie tempa metabolizmu nawet po zakończeniu sesji. W tym artykule dowiemy się, czym dokładnie jest Nordic Walking, jakie są jego korzyści, jak zacząć go uprawiać bezpiecznie i efektywnie - czytaj dalej!

Co to jest Nordic Walking?

Nordic Walking to zdrowotna i aktywna forma spaceru. Nordic Walking to sport, w którym korzystamy z naturalnych cech chodu, używając dodatkowych obciążeń w postaci hantli, wiotek lub innych podobnych przedmiotów. Metoda Nordic Walking, zapoczątkowana w Skandynawii, zyskała popularność na całym świecie i jest uprawiana przez osoby w każdym wieku i na każdym poziomie sprawności fizycznej. Jest to trening typu low impact, dzięki czemu nadaje się nawet dla osób z problemami z kolanami i plecami. Ten rodzaj ćwiczeń jest połączeniem chodzenia z dodatkowymi elementami zaprojektowanymi w celu uczynienia treningu bardziej korzystnym. Cechy te obejmują użycie kijków, rękawic i uprzęży.

Dlaczego powinieneś uprawiać Nordic Walking?

Nordic Walking to ćwiczenie aerobowe, które angażuje główne grupy mięśni w ciele. Jest to również aktywność o niskim wpływie, więc może być wykonywana przez osoby, które mogą mieć problemy ze stawami lub inne ograniczenia fizyczne. Korzyści z uprawiania Nordic Walking obejmują poprawę sprawności sercowo-oddechowej, wytrzymałości i siły mięśni, zwiększenie tempa metabolizmu nawet po zakończeniu sesji oraz poprawę elastyczności. Jeśli szukasz skutecznego sposobu na poprawę zdrowia i sprawności fizycznej przy jednoczesnej zabawie, Nordic Walking jest doskonałym wyborem. Jest to aktywność o niskim wpływie, odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych i poziomów sprawności, dzięki czemu można cieszyć się wieloma korzyściami bez nadmiernego obciążania organizmu.

Korzyści z Nordic Walking

Poza tym, że jest to zabawa i aktywność społeczna, Nordic Walking ma wiele korzyści dla zdrowia. Jak wspomnieliśmy powyżej, jest to świetne ćwiczenie aerobowe, które może poprawić twoją sprawność sercowo-oddechową, wytrzymałość mięśniową, siłę i elastyczność. Nordic Walking został również przebadany pod kątem jego pozytywnego wpływu na zdrowie psychiczne. Udowodniono, że poprawia nastrój i zmniejsza poziom stresu i niepokoju. Korzyści zdrowotne wynikające z uprawiania Nordic Walking: - zwiększona sprawność sercowo-oddechowa - poprawia zdrowie serca - zwiększone tempo przemiany materii nawet po zakończeniu sesji - co powoduje spalanie kalorii i tłuszczu - poprawa elastyczności - co pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy - poprawa wytrzymałości mięśni - co zmniejsza ryzyko urazów i bólu

Jak zacząć uprawiać Nordic Walking?

Nordic Walking może być uprawiany zarówno w domu jak i na zewnątrz - wszystko zależy od Ciebie! Jeśli jesteś początkujący, możesz chcieć zacząć w domu, w pobliżu domu, dopóki nie przyzwyczaisz się do techniki i twoje ciało nie będzie gotowe na przygodę na świeżym powietrzu. Zaczynając, powinieneś wybrać odpowiedni dla siebie poziom intensywności. Jeśli czujesz, że naciskasz zbyt mocno, prawdopodobnie idziesz za szybko - zwolnij trochę. Jeśli chodzi o sprzęt, możesz kupić pełny pakiet lub użyć tego, co masz w domu. Kijki, rękawice i uprząż można kupić online lub w sklepie sportowym w pobliżu. Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się szybko temu, o czym należy pamiętać, rozpoczynając przygodę z Nordic Walking:

  • Rozgrzewka i schłodzenie. Zawsze pamiętaj, aby rozgrzewać się i schładzać przez co najmniej pięć minut. Pomoże Ci to uniknąć kontuzji.
  • Zacznij od niskiej intensywności. Jeśli czujesz, że naciskasz zbyt mocno, zwolnij trochę.
  • Utrzymuj proste plecy. Pomoże Ci to uniknąć bólu pleców.
  • Stosuj odpowiednią formę.
  • Bądź nawodniony.
  • Noś odpowiednie obuwie.
  • Zachowaj bezpieczeństwo podczas chodzenia po drogach i ścieżkach. - Nie zapominaj o dobrej zabawie!

Teraz, kiedy wiesz już dokładnie, czym jest Nordic Walking i dlaczego powinieneś zacząć go uprawiać, nadszedł czas, aby zaopatrzyć się w sprzęt i przygotować się na ekscytującą podróż! To świetny sposób na zdobycie kondycji, dobrą zabawę i nawiązanie nowych znajomości. Zacznij już dziś i bądź wdzięczny za ten wspaniały sport. Gotowi, ustawieni, iść! Teraz, gdy wiesz już dokładnie, czym jest Nordic Walking i dlaczego powinieneś zacząć go uprawiać, nadszedł czas, aby zdobyć sprzęt i przygotować się na ekscytującą podróż! To świetny sposób na zdobycie kondycji, dobrą zabawę i poznanie nowych przyjaciół. Zacznij już dziś i bądź wdzięczny za ten wspaniały sport. Gotowi, ustawieni, iść! Gotowi, gotowi, idziemy na Nordic Walking