Co musisz wiedzieć o kijkach do nordic walkingNordic walking to coraz popularniejszy trend fitness polegający na korzystaniu z kijków podczas chodzenia. Nordic walking wykorzystuje połączenie chodzenia, chodzenia i treningu siłowego w jednym, poprzez naprzemienne ruchy do przodu i do tyłu pod górę na wzgórzu lub zboczu. Kijki pomagają zwiększyć równowagę, wsparcie i stabilność, jednocześnie zmniejszając obciążenie kolan. Dzięki ergonomicznej konstrukcji i regulowanemu paskowi na nadgarstek są idealne dla każdego, kto chce rozpocząć przygodę z Nordic Walking. Ale korzyści płynące z tego sportu wykraczają poza zwykłe spalanie kalorii lub zwiększanie siły. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak możesz z nich skorzystać!

Jakie są korzyści z uprawiania nordic walking?

Nordic walking to niskoimpaktowa aktywność, która wykorzystuje połączenie chodzenia, wędrówki i treningu siłowego w jednym. To świetna aktywność dla wszystkich poziomów sprawności, szczególnie dla osób, które chcą poprawić swoją sprawność sercowo-naczyniową i siłę bez biegania, które może być ciężkie dla kolan. Kijki do nordic walking pomagają zwiększyć równowagę, wsparcie i stabilność, jednocześnie zmniejszając nacisk na kolana.

Przy prawidłowym użytkowaniu kijki do nordic walking mogą poprawić postawę, wzmocnić rdzeń i zwiększyć sprawność sercowo-naczyniową. Kije do nordic walking są również używane dla pacjentów odzyskujących zdrowie i osób starszych. Jeśli wracasz do zdrowia po urazie lub jesteś seniorem, nordic walking to świetna niskoimpaktowa aktywność aerobowa, która zwiększy twoją sprawność, a jednocześnie pomoże ci odzyskać zdrowie.

Jaki typ kijków powinieneś kupić?

Kijki powinny być lekkie, ale wystarczająco wytrzymałe, aby utrzymać Twoją wagę. Powinny być również wygodne i łatwe w użyciu. Jedną z głównych cech, na które należy zwrócić uwagę jest uchwyt, który powinien być miękki i antypoślizgowy. Szukaj kijów, które są wykonane z lekkich materiałów, takich jak plastik wzmocniony włóknem. Można również znaleźć kije do nordic walking wykonane z metalu, który jest cięższy i ogólnie lepszy dla doświadczonych nordic walkerów. Można również wybierać między metalowymi i grafitowymi kijami do nordic walking lub między regulowanymi i nieregulowanymi kijami do nordic walking. Można również znaleźć kije do nordic walking z paskiem na rękę lub uchwytem. ## Jak wybrać odpowiednie dla siebie kije do nordic walking

Wybierając parę kijków do nordic walking, należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Waga - Kijki powinny być na tyle lekkie, abyś mógł z nich wygodnie korzystać przez dłuższy czas.
  • Długość - Kije do nordic walking są dostępne w różnych długościach, więc możesz wybrać te, które są najlepiej dopasowane do Twojego wzrostu.
  • Uchwyt - Uchwyt kijka powinien być na tyle miękki, aby był wygodny, ale jednocześnie antypoślizgowy, nawet gdy Twoje dłonie są spocone. Poszukaj uchwytu z gumy, pianki lub korka.
  • Materiały - Kije powinny być wykonane z lekkich materiałów, takich jak włókno węglowe, plastik wzmocniony włóknem lub aluminium.

Jak prawidłowo używać kijków do nordic walking

Jak w przypadku wszystkich sportów, prawidłowa technika jest bardzo ważna, aby zapobiec ewentualnym urazom. Stosuj się do poniższych kroków podczas używania kijków do nordic walking:

- Stań z lewą stopą przed prawą.

- Ustaw kijki pod kątem 90 stopni przed sobą, trzymając je obiema rękami za górne części kijków.

- Zrób krok do przodu lewą nogą, a następnie popchnij kijki do przodu, aż dłonie sięgną górnej części kolan.

- Ugnij kolana, gdy pchasz kije do przodu, a następnie wyprostuj nogę i stopę, gdy cofasz kije.

- Powtórz te same kroki z prawą stopą, trzymając lewą stopę do przodu.

- Podczas schodzenia ze wzniesienia, trzymaj lewą stopę do przodu i stosuj kombinację chodzenia i wędrowania.

Który typ kijków do Nordic Walking jest dla Ciebie odpowiedni?

Kije do nordic walking są dostępne w różnych materiałach, kolorach, długościach i opcjach uchwytu.

- Drewniane kije: Drewniane kije są zazwyczaj wykonane z jesionu, brzozy lub klonu i są dostępne zarówno w modelach o stałej długości, jak i regulowanych. Są one odpowiednie dla tych, którzy szukają opcji na każdą pogodę, ale drewno będzie wchłaniać wodę, jeśli pada deszcz lub śnieg, co czyni je cięższymi.

- Aluminiowe: Aluminiowe kije są trwałe, lekkie i odpowiednie do wszystkich warunków pogodowych. Gumowe końcówki na końcach kijów są wymienne, a pasek na nadgarstek można dostosować do rozmiaru nadgarstka.

- Kije z włókna węglowego: Kije z włókna węglowego są również lekkie i nadają się do wszystkich warunków pogodowych. Gumowe końcówki na końcach kijów są wymienne, a pasek na nadgarstek można dopasować do rozmiaru nadgarstka.

Czy kije do Nordic Walking są tego warte?

Kije do nordic walking są cennym elementem wyposażenia dla każdego, kto chce uzyskać więcej ze swojej rutyny spacerowej. Te kije zostały zaprojektowane tak, aby pomóc Ci uzyskać jak najwięcej z treningu poprzez zwiększenie tętna i intensywności, poprawę postawy, budowanie siły górnej części ciała i spalanie większej ilości kalorii. Niezależnie od tego, czy jesteś entuzjastą fitnessu, czy po prostu chcesz uzyskać więcej ze swojego codziennego spaceru, korzyści z używania kijków do nordic walking są niezaprzeczalne!