Korzyści z górskich wędrówek z Nordic WalkingMożesz połączyć kilka sportów i zajęć, aby stać się sprawniejszym i zdrowszym. Jedną z najpopularniejszych nowych aktywności jest nordic walking lub inaczej spacer hybrydowy. Łączy w jeden trening najlepsze elementy treningu siłowego, cardio, zwinności i elastyczności. Kiedy myślisz o wędrówkach i zajęciach na świeżym powietrzu, prawdopodobnie wyobrażasz sobie gorący letni dzień bez końca pocenia się i dyszenia. Oczywiście to jeden ze sposobów na wędrówki. Ale istnieje wiele innych sposobów, aby cieszyć się wspaniałym przebywaniem na świeżym powietrzu, jednocześnie wykonując fantastyczny trening. Nawet jeśli mieszkasz gdzieś, gdzie śnieg leży na ziemi przez pół roku – jak wielu ludzi – nadal możesz wyjść na zewnątrz i cieszyć się wspaniałymi zaletami górskich wędrówek z Nordic Walking.

Czym jest Nordic Walking?

Nordic walking to ćwiczenie aerobowe, które naśladuje ruch narciarstwa klasycznego. To mało wymagająca aktywność, którą można wykonywać w grupie i która jest świetna dla wszystkich poziomów sprawności. Dzięki nordic walking możesz cieszyć się korzyściami płynącymi z chodzenia, a jednocześnie wzmocnić ręce i ujędrnić nogi.

Ćwiczenie to nie ma na celu zastąpienia prawdziwej jazdy na nartach biegowych, ponieważ osoby uprawiające nordic walking nie używają kijków do poruszania się do przodu, jak robią to narciarze. Nazwa nordic walking powstała z inspiracji narciarzy nordyckich, którzy używają kijków do poruszania się do przodu, a także do zwiększania tętna oraz budowania mięśni i wytrzymałości.

Co możesz zyskać dzięki górskim wędrówkom z Nordic Walking?

Wędrówki górskie z Nordic Walking to świetny sposób na kontakt z naturą. Ta aktywność ma wiele zalet, takich jak poprawa ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

Nordic Walking to rodzaj chodzenia, w którym wykorzystuje się kijki jako wsparcie i napęd. Został opracowany w Skandynawii i jest używany przez osoby w każdym wieku do ćwiczeń i rehabilitacji od lat 80. XX wieku. Nazywa się to również „chodzeniem z kijkami” lub „chodzeniem na rakietach śnieżnych”.

Nordic Walkers używają jednocześnie dwóch kijków, po jednym w każdej ręce, które mają gumowe końcówki na końcach, aby zapewnić przyczepność na lodzie lub śniegu. Kijki są utrzymywane pod kątem względem ciała, dzięki czemu w razie potrzeby mogą być używane jako pomoce w utrzymaniu równowagi.

Nordic walking to świetny sposób na zdobycie trochę ćwiczeń w miesiącach zimowych, kiedy jest zbyt zimno, aby wyjść na zewnątrz na jakikolwiek inny rodzaj ćwiczeń. Jest mało aktywny, więc ryzyko urazów jest niewielkie, a poza tym możesz go uprawiać praktycznie wszędzie: w pomieszczeniach, na zewnątrz, na szlakach lub gdziekolwiek indziej, gdzie znajdziesz miejsce na spacer.

Dzięki nordic walking spalisz więcej kalorii niż podczas zwykłego spaceru. Ponadto, pomaga on budować siłę w górnej części ciała i może poprawić Twoją postawę. Dzięki nordic walking możesz również poprawić swoją równowagę, koordynację i elastyczność. Dodatkowo, będziesz czerpać korzyści z większego szczęścia i mniejszego stresu!

Korzyści z górskich wędrówek z nordic walking

Górskie wędrówki z nordic walking to świetny sposób, aby wyjść na zewnątrz i cieszyć się świeżym powietrzem, gdy pogoda nie sprzyja letnim aktywnościom. Możesz cieszyć się pięknem przyrody w każdej porze roku. Nordic walking może poprawić Twoje zdrowie sercowo-naczyniowe, jeśli jest wykonywany regularnie. Będziesz oddychać głębiej i dostaniesz więcej tlenu do swojego ciała, co może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca i innych problemów zdrowotnych. Może pomóc zmniejszyć ryzyko cukrzycy i chorób metabolicznych. Wykazano, że regularne chodzenie zmniejsza poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2.

Jest to również dobry sposób na zmniejszenie wagi, jeśli masz nadwagę lub otyłość, co może pomóc w zapobieganiu lub zarządzaniu cukrzycą typu 2. Jeśli masz problemy ze stawami, nordic walking może być świetnym sposobem na regularne ćwiczenia. Może zmniejszyć ból stawów, poprawić mobilność i zmniejszyć ryzyko kontuzji. Nordic walking może poprawić Twój nastrój poprzez uwalnianie endorfin, które mogą pomóc w poprawie ogólnego stanu zdrowia. Kiedy jesteś szczęśliwy i zdrowy, może się okazać, że masz więcej energii i lepiej radzisz sobie ze stresem.

Jak się za to zabrać?

Zanim trafisz na szlak, upewnij się, że rozciągniesz nogi i rozgrzejesz się. Prawdopodobnie będziesz poruszać się w szybszym tempie niż na spacerze w parku, więc ważne jest, aby przygotować ciało do wspinaczki. Pamiętaj też, że używasz górnej części ciała i ramion bardziej niż podczas standardowego spaceru, więc będziesz chciał rozciągnąć również te mięśnie. Staraj się poruszać w tempie, które stanowi wyzwanie, ale nie jest przytłaczające. Jeśli pracujesz zbyt ciężko i zaczynasz się męczyć, możesz chcieć trochę zwolnić. Jeśli nie czujesz się na siłach, spróbuj nieco zwiększyć tempo. Przed rozpoczęciem należy się nawodnić i prawdopodobnie trochę się spocić, zwłaszcza jeśli wędrujesz w cieplejszej pogodzie.

Więc, czy idziesz na to?

Nordic walking to świetny sposób, aby cieszyć się korzyściami płynącymi z chodzenia, jednocześnie wzmacniając ramiona i tonizując nogi. Możesz to zrobić w domu lub na zewnątrz w każdej porze roku i jest to aktywność o niskim wpływie. Istnieje wiele sposobów, aby cieszyć się wspaniałą przyrodą w każdej porze roku, a jednym z najlepszych jest wędrówka górska z nordic walking.