Nordic Walking: najlepszy sposób na poprawę kondycji i schudnięcieJeśli kiedykolwiek wybrałeś się na wędrówkę po pracy i czułeś, że jest to trudniejsze niż zwykły spacer, gratulacje. Doświadczyłeś korzyści z wędrówek po nierównym terenie. W rzeczywistości ludzie, którzy regularnie chodzą na wędrówki, są powszechnie określani jako „peak baggers” ze względu na częstotliwość, z jaką zdobywają szczyty w swojej okolicy. Ale czy kiedykolwiek rozważałeś wędrówkę po ukrytej ścieżce? To właśnie może Ci zaoferować nordic walking: alternatywa dla tradycyjnego marszu, która nie tylko poprawia kondycję, ale także pomoże Ci schudnąć szybciej niż zwykle. Ten artykuł wyjaśnia, czym jest nordic walking, jak zacząć i dlaczego jest tak korzystny dla zdrowia.

Co to jest Nordic Walking?

Termin "Nordic Walking" może być używany do opisania dwóch różnych praktyk: chodzenia z kijkami lub chodzenia z nartami. W pierwszym przypadku Nordic walking jest tożsamy z chodzeniem z kijkami. W drugim, Nordic walking oznacza chodzenie z nartami na nogach. Skupmy się na tym pierwszym przypadku. Podczas chodzenia z kijkami używasz górnej części ciała do posuwania się do przodu lub odpychania, podczas gdy dolna część ciała pozostaje nieruchoma. Technika ta znana jest również jako "naprzemienne chodzenie" i jest szeroko stosowana przez osoby mające problemy z kolanami oraz te, które chcą uniknąć ich nadwyrężenia. Technika nordic walking wykorzystuje zalety dobrego spaceru i dodaje dodatkowe korzyści wynikające z używania kijków.

Jak uprawiać Nordic Walking

- Wybierz odpowiednie kijki dla siebie. Najlepsze są wykonane z lekkich materiałów, takich jak metal, węgiel i włókno szklane. Powinny być również regulowane, aby dopasować się do Twojego wzrostu.

- Chodzić z dobrą postawą: Stań wyprostowany z zaangażowanym rdzeniem i prostymi plecami. Unikaj zbytniego pochylania się do przodu w talii.

- Poruszaj górną i dolną częścią ciała jednocześnie. Zacznij od chodzenia z kijkami po prawej stronie. Gdy prawa noga przesuwa się do przodu, prawy kijek odciągamy do tyłu. Następnie lewą nogę przesuwamy do przodu, a lewy kijek odciągamy do tyłu.

- Poruszaj ramionami w ruchu wahadłowym. Wykonujemy wymach ramionami do przodu, do tyłu i znowu do przodu.

- Eksperymentuj z odległością między kijkami. Optymalna odległość zależy od Twojego wzrostu. Powinieneś być w stanie odepchnąć się jedną ręką, trzymając drugą na drążku.

- Pamiętaj o prawidłowym oddychaniu. Kiedy prawa noga idzie do przodu, lewa ręka ciągnie do tyłu, a prawa do przodu.

- Gdy już to opanujesz, spróbuj zwiększyć tempo chodu.

Dlaczego Nordic Walking jest dobry dla twojego zdrowia?

Nordic walking jest świetną rutyną fitness, która może poprawić twoje zdrowie sercowo-naczyniowe i spalić tłuszcz szybciej niż tradycyjne chodzenie. Niektóre z korzyści to:

 • Zwiększona siła nóg - dodatkowa waga kijków zmusza nogi do cięższej pracy podczas każdego kroku.
 • Zwiększona wydolność płuc - dodatkowa waga kijków działa jak opór, zwiększając zapotrzebowanie na tlen podczas każdego oddechu.
 • Poprawa postawy - regularne korzystanie z kijków pomaga skorygować postawę poprzez zaangażowanie mięśni rdzenia i odciążenie dolnej części pleców.
 • Poprawa krążenia - dodatkowy ciężar kijków zwiększa przepływ krwi do kończyn.
 • Korzyści dla zdrowia psychicznego - regularne korzystanie z kijków może pomóc Ci poczuć się bardziej pewnym siebie i kontrolować swoje ciało.

6 korzyści z Nordic Walking

 • Poprawa zdrowia sercowo-naczyniowego - zwiększona siła nóg i poprawa funkcji płuc dzięki użyciu kijków może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
 • Zwiększona masa mięśniowa nóg - dodatkowa waga kijków powoduje, że nogi pracują ciężej podczas każdego kroku, powodując, że z czasem stają się silniejsze.
 • Utrata wagi - zwiększona aktywność sercowo-naczyniowa spowodowana używaniem kijków może pomóc Ci spalić więcej kalorii, co ułatwia utratę wagi.
 • Lepszy sen - regularny nordic walking może zwiększyć ilość głębokiego snu podczas każdego cyklu snu, pomagając Ci obudzić się z uczuciem odświeżenia.
 • Zdrowsze stawy - opór spowodowany przez użycie kijków podczas chodzenia może poprawić zdrowie stawów poprzez poprawę przepływu krwi i zmniejszenie ciśnienia w stawach.
 • Poprawa siły rdzenia - dodatkowy ciężar kijków może pomóc w budowaniu siły rdzenia w czasie, pomagając uniknąć bólu pleców.

Jakie błędy najczęściej popełniasz?

- Używanie niewłaściwych kijów - upewnij się, że kije, których używasz, mają odpowiednią długość i są wykonane z lekkich materiałów.

- Używanie niewłaściwego tempa - ważne jest, aby znaleźć tempo, które stanowi wyzwanie, ale nie jest niemożliwe.

- Używanie niewłaściwej postawy - upewnij się, że stoisz z właściwą postawą, angażując swój rdzeń tak bardzo, jak to możliwe

Nordic walking to doskonały sposób na poprawę zdrowia sercowo-naczyniowego i spalenie większej ilości kalorii. Od tonizowania nóg do poprawy snu, ta rutyna fitness ma wiele do zaoferowania. Jeśli szukasz alternatywy dla tradycyjnego chodzenia, rozważ wypróbowanie nordic walking. Dzięki korzyściom, jakie zapewnia, będziesz zadowolony, że to zrobiłeś! Jeśli kiedykolwiek wybrałeś się na wędrówkę po pracy i czułeś, że jest to większe wyzwanie niż zwykły spacer, gratulacje. Doświadczyłeś korzyści płynących z wędrówki po nierównym terenie. W rzeczywistości ludzie, którzy regularnie uprawiają turystykę pieszą, są powszechnie nazywani "peak baggers" ze względu na częstotliwość, z jaką zdobywają szczyty w swojej okolicy. Ale czy kiedykolwiek rozważałeś wędrówkę po ukrytej ścieżce?