Nordic Walking: Dlaczego powinieneś chodzić z kijkamiNordic walking to forma ćwiczeń, która wykorzystuje kijki, aby uczynić chodzenie bardziej intensywnym. Obejmuje on poruszanie się do przodu i do tyłu, z boku na bok, a także ustawianie ciała pod różnymi kątami od przodu. Ponieważ jest to bardziej wymagające niż zwykłe chodzenie, może być świetnym sposobem na budowanie siły i wytrzymałości. Nordic Walking zapewnia fantastyczny trening cardio i proces spalania tłuszczu. Może również poprawić Twoją równowagę i postawę, wzmocnić górną część ciała i spalić więcej kalorii niż podczas zwykłego spaceru. Ale dlaczego powinniśmy chodzić z kijkami? Oto kilka powodów, które mogą Cię przekonać!

Tonowanie górnej części ciała i mięśni rdzenia

Jedną z najlepszych zalet nordic walking jest to, że wzmacnia mięśnie, które często są zaniedbywane podczas bardziej tradycyjnych form ćwiczeń. Mięśnie barków, ramion, pleców i rdzenia są poddawane próbie podczas chodzenia z kijkami. Oznacza to, że uzyskasz bardziej zrównoważoną i napiętą górną część ciała. Oznacza to również, że z wiekiem będziesz mniej narażony na kontuzje, ponieważ rozwiniesz silne i stabilne mięśnie całego ciała.

Świetny trening cardio

Nordic walking to nie tylko sposób na ujędrnienie górnych partii ciała - może to być również fantastyczny trening cardio. Podczas spaceru jesteś w stanie zwiększyć tętno, spalić mnóstwo kalorii i poprawić swój ogólny stan zdrowia. Jest to nawet czasami określane jako "chodzenie z celem". Podczas chodzenia nie tylko wzmocnisz górną część ciała, ale także dolną. Kijki pomagają zaangażować mięśnie rdzenia i sprawiają, że ruch jest bardziej wymagający niż zwykłe chodzenie. Jest to świetne dla zdrowia serca, ponieważ poprawia przepływ krwi i zmniejsza ryzyko chorób serca.

Pomoc w utracie wagi

Jedną z największych zalet nordic walking jest to, że możesz go używać do utraty wagi. Możesz dostosować swój trening w oparciu o swoje potrzeby i cele i uczynić go tak intensywnym lub relaksującym, jak chcesz. Ponieważ używasz górnej części ciała bardziej niż w przypadku zwykłego chodzenia, istnieje większe prawdopodobieństwo, że wzmocnisz swoje mięśnie. Oznacza to, że możesz zauważyć różnicę w swoim ciele szybciej niż podczas zwykłego spaceru. Możesz również użyć kijków, aby wspomóc swoją postawę. Dzięki temu możesz wyglądać i czuć się pewniej.

Poprawa równowagi i stabilności

Jeśli szukasz ćwiczenia, które poprawi twoją równowagę i stabilność, nordic walking jest świetną opcją. Ponieważ trzymasz się kijków, jesteś zmuszony używać mięśni rdzenia, aby utrzymać ciało w pionie. Pomaga to poprawić postawę i równowagę. Zmniejsza również ryzyko upadku, co jest szczególnie ważne z wiekiem. Kije można ustawić na odpowiedniej wysokości i dzięki temu zapewnić sobie prawidłową postawę podczas chodzenia.

To zabawny sposób na ćwiczenia!

Nordic walking to świetny sposób, by zyskać kondycję i cieszyć się ćwiczeniami w tym samym czasie. Jeśli dodasz do swojego spaceru trochę oporu, np. nosząc ciężarki lub używając kijków do nordic walking, otrzymasz świetny trening cardio i siłowy. Ponieważ skupiasz się na kijkach, jesteś w stanie oczyścić umysł i skupić się na oddychaniu. To może pomóc Ci osiągnąć stan bardziej medytacyjny niż podczas biegania czy jazdy na rowerze. Możesz iść w swoim własnym tempie i cieszyć się otaczającą Cię przyrodą podczas spaceru. Możesz również słuchać muzyki, co sprawi, że czas upłynie bardzo szybko. A ponieważ nordic walking jest ćwiczeniem grupowym, podczas ćwiczeń można poznać nowych przyjaciół. To pomoże Ci zachować motywację i jak najlepiej wykorzystać czas spędzony na świeżym powietrzu.

Jak zacząć uprawiać nordic walking

Nordic walking można uprawiać wszędzie i w każdym czasie. I nie potrzebujesz żadnego specjalnego sprzętu, poza parą kijków do nordic walking. Możesz stworzyć swój własny trening w domu, wykorzystując niektóre pozycje jogi i ćwiczenia siłowe, lub możesz zapisać się na zajęcia. Zajęcia z nordic walking oferowane są w siłowniach, uzdrowiskach i grupach spacerowych. Jeśli masz psa, możesz nawet chodzić z nim w specjalnej uprzęży, która zawiera kijki! Istnieje również wiele różnych programów Nordic Walking, które możesz wypróbować. Są one od początkujących do zaawansowanych, więc na pewno jest jeden tam dla Ciebie! Możesz również zobowiązać się do chodzenia każdego dnia, czy to przez kilka minut, czy tak długo, jak chcesz.

Nordic walking to zabawny i wymagający sposób na ćwiczenia. Połączenie treningu siłowego górnych partii ciała z cardio sprawia, że jest to świetny sposób na poprawę ogólnego stanu zdrowia i kondycji. Może to być świetny sposób na uzyskanie kondycji, zwiększenie siły i poprawę postawy i równowagi. Jest to świetny sposób, aby jak najlepiej wykorzystać czas na zewnątrz i cieszyć się świeżym powietrzem. Jeśli szukałeś nowego sposobu na ćwiczenia, to Nordic walking jest świetną opcją. Może być tak intensywny lub relaksujący, jak chcesz i może być wykonywany w dowolnym miejscu bez specjalnego sprzętu.