Jak przygotować się do Nording Walk: 9 kroków od początku do końcaJeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś o marszu nordic walking, nie martw się, nie jesteś jedyny. Być może nawet kwestionowałeś, czy jest to prawdziwy sport. Jednak w ostatnich latach ta technika ćwiczeń zyskała popularność i uznanie wśród fanów fitness. Jeśli szukasz wzmocnienia swojej rutyny treningowej poprzez dodanie nowej aktywności, czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o nordic walking i jak przygotować się do nordic walk.

Co to jest Nordic Walking?

Nordic walking jest formą ćwiczeń aerobowych, która łączy chodzenie i używanie dwóch kijków, które są trzymane w obu rękach. Technika ta jest niskoimpaktową formą ćwiczeń, która jest odpowiednia dla wszystkich poziomów sprawności. Nordic walking można wykonywać na różnych terenach, w tym na płaskim lub nierównym podłożu, na bieżni lub na torze, a także można go wykonywać w mieście lub w naturze. Może być alternatywą dla innych form ćwiczeń, takich jak bieganie, ponieważ jest mniej prawdopodobne, aby spowodować uraz.

Jak używać kijków

Kiedy jesteś gotowy, aby wziąć swoją rutynę nordic walking na następny poziom, możesz zacząć używać kijków. Polacy mogą pomóc zapewnić Ci więcej siły górnej części ciała, co jest ważne dla równowagi i postawy. Podczas wykonywania rutyny nordic walking, upewnij się, że używasz kijków prawidłowo. Trzymaj kije w pobliżu ramion z łokciami zgiętymi i skierowanymi na zewnątrz. W ten sposób bardziej angażujesz górną część ciała i mniej obciążasz dolną. Możesz również spróbować zmienić odległość między dwoma kijami. Jeśli chcesz zwiększyć wysiłek górnych partii ciała, możesz trzymać kije bliżej siebie. Jeśli chcesz bardziej zaangażować dolną część ciała i zmniejszyć wysiłek górnej części ciała, możesz trzymać kije dalej od siebie.

Sprzęt do nordic walkingu

Zanim wyruszysz na szlaki, upewnij się, że wybrałeś odpowiedni sprzęt do nordic walking. Aby zacząć, będziesz potrzebować następujących rzeczy: - Buty: Chociaż możesz chodzić w butach do nordic walking, nie musisz. Możesz nosić każdy rodzaj butów, które mają dobrze trzymającą się podeszwę. - Kurtka: Ponieważ nordic walking może być wykonywany na zewnątrz, będziesz chciał kurtkę, która jest odpowiednia do ćwiczeń na zewnątrz. Wiele kurtek jest obecnie wykonanych z oddychających materiałów, które pomagają odprowadzać pot.

  • Kurtka: Jeśli chodzi o wybór kurtki, będziesz chciał znaleźć taką, która jest zarówno wodoodporna, jak i oddychająca. Nie chcesz, aby podczas nordic walking złapał Cię deszcz, więc poszukaj kurtki z wodoodporną powłoką zewnętrzną.
  • Rękawice: Rękawiczki mogą pomóc w ochronie rąk przed zimną pogodą. Jeśli będziesz uprawiać nordic walking w niskich temperaturach, musisz znaleźć parę rękawic, które są ocieplane.
  • Kapelusz: Dobry kapelusz może pomóc chronić Cię przed słońcem i utrzymać ciepło podczas niskich temperatur.
  • Opaska na głowę: Opaska na głowę może być pomocna podczas zimnej pogody, gdy nie chcesz nosić kapelusza.
  • Ochrona przed promieniowaniem UV: Możesz chodzić na zewnątrz przez cały rok, więc upewnij się, że chronisz się przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, nosząc okulary przeciwsłoneczne z blokadą UV i kapelusz przeciwsłoneczny.

Zacznij od rozgrzewki

Zanim zaczniesz swoją rutynę nordic walking, będziesz chciał zrobić krótką rozgrzewkę. Rozgrzewka jest ważna przed każdą aktywnością fizyczną, ponieważ pomaga Ci się przygotować i uniknąć kontuzji. Kiedy rozgrzewasz się przed treningiem nordic walking, upewnij się, że zaczynasz powoli i z czasem przechodzisz do wyższego tętna. Możesz rozpocząć rozgrzewkę od lekkiego ruchu, np. szybkiego spaceru po okolicy lub kilku łatwych ćwiczeń rozciągających.

Wskazówki dotyczące efektywnego nordic walkingu

Jeśli jesteś początkujący, najlepiej zacząć chodzić w wolniejszym tempie i na krótszym dystansie, a potem można pracować w górę, jak twoje ciało przyzwyczai się do treningu. Podczas nordic walking chcesz mieć pewność, że angażujesz całe swoje ciało. Będziesz chciał chodzić z prostą postawą i silnym rdzeniem. Powinieneś czuć, że mięśnie górnej części ciała pracują, ale nie chcesz czuć bólu lub mieć napiętego uczucia w ramionach lub plecach.

  • Ciesz się krajobrazem: Podczas chodzenia łatwo jest skupić się na treningu i zapomnieć o cieszeniu się otoczeniem. Podczas nordic walking staraj się cieszyć spacerem i rozglądać się po otoczeniu.
  • Zmieniaj swoją rutynę: Po tym, jak będziesz chodzić przez jakiś czas, będziesz chciała urozmaicić swoją rutynę. Możesz to zrobić chodząc po różnych terenach i urozmaicając swoją rutynę o kilka ćwiczeń treningu siłowego.
  • Bądź nawodniony: Będziesz chciał upewnić się, że pozostaniesz nawodniony podczas chodzenia, zwłaszcza podczas ćwiczeń w upale. Pamiętaj, aby pić dużo wody przed, w trakcie i po treningu.

Nordic walking to mało inwazyjne ćwiczenie, które można wykonywać w różnych miejscach i na różnych terenach. Jeśli chcesz dodać coś nowego do swojej rutyny treningowej, nordic walking może pomóc Ci w pracy nad górną i dolną częścią ciała oraz poprawić zdrowie sercowo-naczyniowe. Zanim wyruszysz na swoją pierwszą sesję nordic walking, upewnij się, że ubrałeś się odpowiednio do pogody, wybrałeś odpowiedni sprzęt do chodzenia i zacząłeś od rozgrzewki i schłodzenia, aby zapobiec urazom i poprawić swoje ogólne doświadczenie.