Poradnik jak przygotować swoje ciało do chodzenia z kijamiJeśli rozważasz chodzenie z kijkami jako hobby, ważne jest, aby wiedzieć, co powinieneś zrobić, aby się do niego przygotować. Utrzymanie przygotowania fizycznego i psychicznego może znacznie zmniejszyć ryzyko kontuzji podczas chodzenia z kijkami. Te kroki mogą wydawać się zdrowym rozsądkiem, ale wiele osób nie zwraca na nie wystarczającej uwagi. Niezależnie od tego, czy jesteś absolutnie początkującym, czy po prostu chcesz doskonalić swoje umiejętności, ten przewodnik pomoże Ci przygotować ciało do chodzenia z kijkami, zwiększając siłę i równowagę oraz zmniejszając ryzyko skręceń i nadwyrężeń.

Nordic walking - trochę cardio

Nordic walking to świetny sposób na uzyskanie formy i utrzymanie zdrowia. Jest to ćwiczenie aerobowe, które może wykonywać każdy, niezależnie od wieku, wzrostu czy poziomu sprawności. Nordic walking pomaga spalić więcej kalorii niż zwykły spacer. Nordic walking można uprawiać na bieżni na świeżym powietrzu lub w pomieszczeniu. Główną różnicą między zwykłym a nordic walking są ruchy ramion:

W nordic walking wymachujesz rękami na boki i do tyłu ruchem wahadłowym, co zwiększa intensywność treningu. Zwykli spacerowicze trzymają ręce po bokach lub machają nimi przed sobą.

Najważniejszym krokiem w przygotowaniu do chodzenia z kijkami jest doprowadzenie swojego układu sercowo-naczyniowego do porządku. Cardio jest najważniejszym aspektem każdego rodzaju reżimu fitness, a jest to szczególnie ważne dla ludzi, którzy chcą chodzić z kijkami. Ogólną zasadą jest to, że powinieneś być w stanie przebiec 3-milowy bieg bez zatrzymywania się. Jeśli nie możesz tego zrobić, powinieneś spróbować zbudować swój układ sercowo-naczyniowy, wykonując lekki jogging lub bieg w wolnym czasie.

Zbuduj mięśnie nóg

Chodzenie z kijkami opiera się prawie całkowicie na twoich nogach, a posiadanie silniejszych nóg może pomóc w zapobieganiu urazom kolan lub kostek. Istnieje kilka prostych ćwiczeń, które możesz wykonać, aby wzmocnić mięśnie nóg, podczas gdy Ty podnosisz swoje cardio. Kilka ćwiczeń wzmacniających nogi, które możesz wykonać to przysiady, przedłużenia nóg i loki nóg. Squats mogą być wykonane z lub bez ciężarów. Do przedłużania nóg, można użyć maszyny, jeśli masz dostęp do jednego. Podwijanie nóg może być wykonane przez dołączenie ciężarków do kostek za pomocą paska. Dla każdego z tych ćwiczeń, należy dążyć do około 30-40 powtórzeń na zestaw. Powinieneś również odpoczywać przez około 30 sekund pomiędzy zestawami.

Wykonaj kilka ćwiczeń gibkościowych

Oprócz budowania mięśni nóg, powinieneś również wykonywać kilka ćwiczeń elastycznych. Te ćwiczenia powinny być wykonywane w tym samym czasie, co twoje ćwiczenia cardio i trening siłowy. Głównym powodem wykonywania ćwiczeń elastycznych jest uniknięcie zwichnięć i naciągnięć. Ćwiczenia gibkościowe można wykonywać w dowolnym momencie, ale są one szczególnie skuteczne, jeśli wykonujesz je po rozgrzewce. Niektóre ogólne ćwiczenia elastyczności, które możesz wykonywać to rozciąganie łydek i ścięgien, rozciąganie czworogłowych i rozciąganie bioder. Najlepiej jest zbadać różne rodzaje rozciągania i wykonywać te, które uznasz za pomocne.

Wypróbuj różne chwyty i postawy w Nordic walking

Nordic walking to popularna forma ćwiczeń, która wymaga używania kijków. Istnieje wiele różnych sposobów używania kijków i warto wypróbować kilka różnych chwytów, aby przekonać się, który z nich najbardziej Ci odpowiada.

Technika nordic walking istnieje już od jakiegoś czasu, więc na YouTube i innych stronach internetowych jest mnóstwo filmów instruktażowych, które pokażą Ci, jak zacząć. Warto również poeksperymentować z różnymi chwytami i postawami, ponieważ może to sprawić, że będzie to różnica między przyjemnym a niewygodnym doświadczeniem.

Różne uchwyty i postawy mogą pomóc ci chodzić w sposób, który jest najbardziej korzystny dla ciebie. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, który uchwyt i postawa działa najlepiej dla Ciebie jest wypróbowanie ich. Powinieneś to zrobić, gdy zaczynasz budować swoją siłę i cardio. Aby to zrobić, powinieneś po prostu chodzić z różnymi uchwytami i postawami, zwracając uwagę na to, jak się czujesz i jak łatwo jest dla ciebie. Oprócz pomocy w rzeczywistym chodzeniu, ten krok może również pomóc w psychicznym przygotowaniu do chodzenia z kijkami.

Chodzenie z kijkami może być świetnym hobby dla wielu osób. Jeśli chcesz zacząć chodzić z kijkami, ważne jest, aby wykonać te kroki, aby przygotować swoje ciało. Powinieneś najpierw zrobić trochę cardio, zwiększyć siłę nóg, zrobić kilka ćwiczeń elastycznych i wypróbować różne uchwyty i postawy. Chodzenie z kijkami wymaga również trochę przygotowania psychicznego, ponieważ musisz wiedzieć, jak prawidłowo używać kijków, a jednocześnie chodzić po nierównym terenie.