Dlaczego powinieneś posiadać parę kijów do chodzenia NordingJeśli myśl o używaniu kijków do chodzenia napełnia Cię zgrozą, nie jesteś sam. Wielu entuzjastów outdooru patrzy na te pomoce do chodzenia z podejrzliwością i w rezultacie niewiele osób ośmiela się posiadać parę. Jednak każdy, kto wędrował po śniegu lub lodzie wie, jak bardzo mogą być one przydatne. Oprócz pomocy w utrzymaniu równowagi na śliskim terenie, kijki do chodzenia mogą zmniejszyć ryzyko skręcenia kostki lub upadku, jeśli się poślizgniesz. Korzyści są potrójne - rozszerzenie zasięgu, wzmocnienie ciała i zmniejszenie urazów spowodowanych poślizgnięciami i upadkami. Czytaj dalej, aby poznać 5 powodów, dla których powinieneś posiadać parę drewnianych kijków Nording...

Zwiększają twoją stabilność na śliskim terenie

Śliskie powierzchnie takie jak mokre liście, błoto, śnieg czy lód sprawiają, że jesteśmy mniej stabilni. Kijki zwiększają Twoją równowagę na wszystkich tych powierzchniach. Ogólnie rzecz biorąc, im dłuższy kij i im więcej ciężaru przymocujesz do końca, tym bardziej będziesz stabilny. Na przykład, gdy chodzisz po lodzie, lepiej jest używać krótszych kijków z mniejszym obciążeniem na końcu, ponieważ pomoże Ci to lepiej wyczuć lód pod stopami.

Kije Nordsic są dostępne w różnych długościach, więc możesz wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada. Podczas chodzenia po lodzie używaj krótszych kijków, ponieważ zapewni Ci to większą stabilność i lepszą kontrolę. Podczas chodzenia po zaśnieżonej ścieżce warto użyć dłuższego kijka, ponieważ zapewni on większe wsparcie i ułatwi utrzymanie równowagi.

Wzmocnij swoje dolne partie ciała

Zdecydowana większość wędrowców nie ma silnych dolnych partii ciała, co może prowadzić do kontuzji i naciągnięć, nie wspominając o niepotrzebnym zmęczeniu. Używanie kijków do chodzenia angażuje duży procent mięśni dolnej części ciała. Samo trzymanie kijków angażuje ramiona, barki i górną część tułowia, natomiast podnoszenie kijków z ziemi angażuje mięsień czworogłowy, ścięgna i łydki. Używanie kijków w ruchu pchającym angażuje mięśnie pośladkowe i rdzeń.

Angażując tak wiele mięśni, kijki do chodzenia mogą pomóc Ci zbudować siłę w dolnej części ciała, dzięki czemu będziesz mniej podatny na kontuzje i zmęczenie. Kijki do chodzenia mogą również pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy podczas wędrówek. Utrzymując zaangażowane mięśnie rdzenia, mogą pomóc skorygować postawę i utrzymać ruch we właściwy sposób. Może to prowadzić do mniejszego bólu i mniejszej liczby urazów.

Zmniejszają ryzyko urazów związanych z poślizgnięciami i upadkami

Wszyscy upadamy w pewnym momencie, a czasami te upadki mogą skutkować urazami. Para kijków do chodzenia może pomóc Ci zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia się lub upadku poprzez zwiększenie stabilności i zapewnienie dodatkowego wsparcia. Podczas chodzenia po śniegu lub lodzie, używanie krótszych, grubszych kijków zapewni Ci większe wsparcie niż dłuższe, cieńsze modele.

Używanie krótszych kijków pomoże Ci również utrzymać równowagę, gdy teren jest nierówny. Jeśli upadniesz do przodu podczas używania dłuższych kijów, możesz mieć trudności z powstrzymaniem się od dalszego upadku. Jeśli wędrujesz po nierównym lub śliskim terenie, krótsze kijki zapewnią Ci większe wsparcie i ułatwią utrzymanie równowagi. Jeśli się potkniesz lub poślizgniesz, krótsze kijki wyrządzą mniej szkód niż dłuższe modele.

Pomóż Ci łatwiej oddychać podczas wędrówek na wysokości

Im wyżej się wspinasz, tym mniej tlenu znajduje się w powietrzu. Może to utrudniać oddychanie, co może wpływać na Twoje ruchy. Używanie kijków do chodzenia może pomóc Ci łatwiej oddychać na większych wysokościach. Gdy zaczniesz wędrować, Twoje ciało zacznie się "przegrzewać". Jest to naturalna metoda chłodzenia się organizmu. Jednakże, ponieważ w powietrzu na większych wysokościach jest mniej tlenu, ten proces chłodzenia jest nieco mniej skuteczny. Jeśli zaczniesz się przegrzewać, zaczniesz odczuwać zmęczenie, mięśnie będą Cię boleć, a nawet możesz mieć zawroty głowy.

Używanie kijków do chodzenia pomoże spowolnić ten proces. Ponieważ kijki angażują górną część ciała, powodują, że ciało pracuje ciężej, zwiększając przepływ krwi, a tym samym zwiększając proces chłodzenia. To może pomóc Ci uniknąć skutków ubocznych przegrzania.

Dostarczają bardzo potrzebnej przerwy dla twoich kolan i kostek

Kijki do chodzenia mogą zapewnić bardzo potrzebną przerwę dla twoich kolan i kostek. W zależności od poziomu sprawności fizycznej i ukształtowania terenu, podczas wędrówek nierzadko trzeba przejść do 12 mil dziennie. Może to spowodować duże obciążenie stawów, szczególnie kolan, kostek i dolnej części pleców. Kijki do chodzenia mogą pomóc w zmniejszeniu obciążenia tych stawów. Ważne jest, aby podczas używania kijków do chodzenia stosować prawidłową technikę. Podczas używania kijków łokcie powinny być lekko zgięte, a dolny koniec kijka powinien dotykać podłoża. Podczas wędrówki w dół zbocza należy pozwolić ramionom naturalnie opaść na bok. Używanie kijków do chodzenia w dół może spowodować nadmierne wyprostowanie kolan.

Podczas wędrówek w zimnej pogodzie, upewnij się, że twoje ręce są ciepłe i suche. Możesz to zrobić nosząc rękawiczki lub mitenki, wkładając do kieszeni ogrzewacze do rąk lub trzymając ręce zawinięte w koc kieszonkowy lub ręcznik do herbaty.