Jak wybrać dobre kije do nordic walking: Kompleksowy przewodnikCo to jest nordic walking? Znany również jako nordic walking, nordic walking to technika treningu krzyżowego, która łączy korzyści kardio z wędrówki z treningiem siłowym i rozciąganiem. Aby to zrobić, zakładasz parę specjalnych kijków, które skracają Twój krok i zmuszają Cię do podnoszenia kolan wyżej przy każdym kroku. Dzięki tym kijkom uzyskasz trening aerobowy, spalając przy tym więcej kalorii i zmniejszając ryzyko kontuzji. A co najlepsze? Możesz to zrobić prawie wszędzie, gdzie jest trochę miejsca i nie ma wielu ludzi wokół! W tym artykule przedstawimy Ci wprowadzenie do nordic walking, a także wskazówki, jak wybrać dobre kije do nordic walking, abyś mógł z ufnością wyruszyć na szlaki.

Co to jest Nordic Walking?

Nordic walking to trening sprawdzony w wielu krajach Europy Zachodniej, w tym także w Polsce. Jest to forma aktywności fizycznej polegająca na spacerze w połączeniu z wysiłkiem siłowym. Przeznaczona jest głównie dla osób otyłych, starszych, kobiet w ciąży, a także dzieci. Dzięki niej można poprawić swoją kondycję fizyczną, zwiększyć masę mięśniową, a także rozciągnąć mięśnie niezbędne do prawidłowej ich pracy. Nordic walking to połączenie spaceru z wysiłkiem siłowym. Jest to doskonała forma aktywności fizycznej oraz treningu przygotowująca do wyjścia w tereny górskie. Polecany jest osobom, które chcą wykonywać aktywność fizyczną w domu jak i takim, którzy nie chcą lub nie mogą uprawiać sportów zimowych.

Korzyści z uprawiania nordic walking

 • Wzmocnienie mięśni i stawów - Nawet jeśli nie masz nadwagi, regularne ćwiczenia, zwłaszcza siłowe, mogą wzmocnić Twoje mięśnie i pomóc zapobiec kontuzjom.
 • Zwiększ swoją wytrzymałość - Będziesz czerpać więcej z każdego treningu, gdy Twoje serce jest silniejsze i łatwiej Ci oddychać. A ponieważ nordic walking ma charakter aerobowy, z czasem zwiększysz swoją wytrzymałość.
 • Ujędrnij swoje ciało - Kiedy zaczniesz budować masę mięśniową, w naturalny sposób będziesz zrzucać kilogramy i centymetry.
 • Poprawa nastroju - Udowodniono, że ćwiczenia poprawiają nastrój i łagodzą stres poprzez uwalnianie endorfin. - Poprawa postawy i równowagi
 • Podczas chodzenia z kijkami nordyckimi wzmacniają się mięśnie rdzenia, co pomaga utrzymać prawidłową postawę i poprawia równowagę.
 • Wzmocnij swoje serce - Ćwiczenia aerobowe w nordic walking zwiększają tętno, poprawiając przepływ krwi i wzmacniając serce.

Jak używać kijków do Nordic Walking

Kije do nordic walking są używane w taki sam sposób jak kije trekkingowe, ale są krótsze i mają inną końcówkę. Kije do nordic walking są zwykle regulowane w zakresie od około 26" do 33", więc możesz znaleźć idealną długość dla swojego kroku. Przed użyciem kijków należy sprawdzić, czy wybrano dla nas odpowiednią długość. Podczas korzystania z kijków do nordic walking należy pamiętać, aby trzymać ręce mniej więcej na wysokości serca. Unikaj zginania nadgarstka lub odchylania dłoni w górę lub w dół. Trzymaj ręce rozluźnione i zgięte pod kątem około 90 stopni. Podczas chodzenia z kijkami do nordic walking stawiaj krótsze, szybsze kroki. Dzięki temu zaangażujesz mięśnie nóg i rdzenia i będziesz chodzić prawidłowo.

Rzeczy, na które warto zwrócić uwagę kupując kije do nordic walking

 • Uchwyt - To część kija, którą trzymasz podczas chodzenia. Może być wykonana z korka, gumy lub materiałów syntetycznych. Najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie uchwytu to grubość i tekstura.
 • Materiał trzonu - Może być wykonany z aluminium, włókna szklanego lub włókna węglowego. Włókno węglowe jest najlżejszym i najmocniejszym materiałem, więc możesz używać kijka do bardziej intensywnych spacerów.
 • Długość trzonu - kije do nordic walking są dostępne w różnych długościach. Aby znaleźć najlepszą dla siebie długość, stań na równym podłożu z ramieniem zgiętym pod kątem 90 stopni i ręką trzymającą uchwyt u góry. Końcówka kija powinna znajdować się kilka centymetrów od ziemi.
 • Waga - Im lżejsze kije, tym łatwiej będzie z nich korzystać w miarę upływu czasu. Ale nie poświęcaj jakości dla wagi!

Jakie kije są najlepsze do Nordic Walking?

Istnieje wiele różnych kijów do nordic walking do wyboru. Wybierając kije, weź pod uwagę ich trwałość, wagę, przyczepność i materiał, z którego wykonany jest trzonek. Oto kilka z naszych ulubionych kijków do nordic walking:

 • Fitness Elite Premium Walking Poles - Gumowy uchwyt tych kijków jest miękki i trwały, więc może wytrzymać naturalne zużycie przy częstym użytkowaniu. Są lekkie, ale nadal wystarczająco wytrzymałe, aby używać ich jedną ręką. I są objęte dożywotnią gwarancją.
 • ExerSTEP Nordic Walking Poles - Te kije są przeznaczone do fitnessu, trekkingu i wędrówek. Posiadają szeroki pasek na nadgarstek dla dodatkowej stabilności i wsparcia.
 • Comfit Nordic Walking Poles - Te kije do nordic walking wykonane są z aluminium i posiadają korkowe rączki dla wygodnego chwytu. Posiadają regulowany mechanizm blokujący dla łatwej regulacji długości.
 • Icon Health and Fitness Premium Walking Poles - Te kije do nordic walking są łatwe w użyciu i idealne dla początkujących. Są lekkie i idealne do fitness walking, hikingu, trekkingu i backpackingu.

Nordic walking jest jedną z najlepszych form nisko-impaktowego cardio, jakie możesz uprawiać, aby nabrać formy, spalić tłuszcz i zwiększyć ogólny stan zdrowia i samopoczucia. Z parą kijków do nordic walking możesz osiągnąć wszystkie te korzyści, jednocześnie tonizując mięśnie, poprawiając postawę i wzmacniając swój rdzeń. Teraz, gdy wiesz, co to jest nordic walking i jakie są korzyści, wszystko, co musisz zrobić, to wybrać parę kijków, założyć buty turystyczne i ruszyć na szlaki! Niezależnie od tego, czy szukasz sposobu, aby uzyskać więcej ćwiczeń bez chodzenia na siłownię lub uderzania w chodnik, nordic walking to świetny sposób na spalanie kalorii i poprawę zdrowia.